سه شنبه ١٣ خرداد ١٣٩٩ - 
1 2
 
منو اصلی
 

واحد بیماریها


این واحد ازدوبخش پیشگیری ومبارزه با بیماریهای "واگیر" و "غیر واگیر" تشکیل شده است.
- واگیر
واکسیناسیون
—پیشگیری  از ابتلا به بیماری های کزاز،دیفتری،سیاه سرفه،هموفیلوس انفولانزا،هپاتیت،فلج اطفال،سرخک،سرخجه،اوریون با واکسیناسیون به موقع کودکان.
انجام واکسیناسیون بر اساس دستورالعمل کشوری در کلیه مراکز بهداشتی درمانی و پایگاههای بهداشتی در سنین دوماهگی،چهارماهگی،شش ماهگی،یکسالگی،هجده ماهگی و ورود به مدرسه
دریافت گزارش، ثبت پورتال و بررسی کلیه موارد عوارض ناخواسته ناشی از تلقیح واکسن
انجام طرح های سالانه ایمن سازی تکمیلی فلج شل حاد در کودکان  غیر ایرانی کمتر از 5 سال
انجام طرح های واکسیناسیون همگانی مثل سرخک و سرخجه و هپاتیت در گروهه ای سنی خاص
بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن
فلج شل حاد: هر فرد زیر 15 سال که بدون سابقه ضربه به طور ناگهانی دچار فلج اندام ها شود.
سرخک: هر بیمار  با علائم تب و راش به صورت ماکولوپاپولار غیر وزیکولار به همراه سرفه و ابریزش بینی یا کنژنکتیویت.
سرخجه:هربیمار با تب و راش ماکولوپاپولار همراه با یک یا چند از علائم آدنوپاتی گردنی،پشت سری یا پشت گوشی،درد یا تورم مفاصل
سرخجه مادر زادی(CRS ):هر کودک کمتر از یکسال با یاریخچه مادری مشکوک یا تائید شده به ابتلا به سرخجه در دوران حاملگی یا هر نوزادی با بیماری قلبی ویا اختلال شنوایی و یا یک یا چند علامت چشمی مثل کاتاراکت،نیستاگموس،میکروفتالمی ،کاهش بینایی و گلوکوم مادر زادی.

کزاز نوزادی: نوزادی که دوروز اول زندگی قادر به مکیدن سینه مادر و گریستن باشد و بین روز سوم تا بیست و هشتم دچار عدم توانایی در مکیدن شیر و به دنبال آن سفتی و اسپاسم عضلات شود.
سیاه سرفه: هر بیماربا سرفه مداوم بیش از دوهفته (سرفه های قطاری با صدای هوپ در انتها)وسیانوز بدنبال آن و به همراه استفراغ متعاقب سرفه
دیفتری:  بیمار دارای غشای چسبنده در لوزه،حلق یا بینی و متعاقب آن هر یک از موارد لارنژیت،فارنژیت و یا تونسیلیت
دریافت و ارسال گزارش تلفنی موارد مشکوک، بررسی کامل موارد و اطرافیان ،در صورت نیازنمونه گیری و در نهایت ثبت در پورتال مرکز مدیریت بیماریها
دریافت گزارش و فراخوان و انجام واکسیناسیون کامل موارد حیوان گزیدگی در جهت پیشگیری از ابتلا به هاری
دریافت گزارش ،بررسی و کنترل موارد ابتلا به شپش سر از مدارس و سایر مکانهای تجمعی
سل
بیماری مسری میباشد که بیشتر ریه و دستگاه تنفس را درگیر میکند و مهمترین علائم آن عبارت است از سرفه بیش از دوهفته،تب و عرق شبانه،کاهش وزن و اشتها و ممکن است درد قفسه سینه و تنگی نفس را نیز به همراه داشته باشد.
این بیماری توسط آزمایش سه نوبت خلط تشخیص داده میشود که به صورت رایگان در تمامی مراکز بهداشتی درمانی انجام میپذیرد و در صورت تشخیص مثبت سل در مان آن نیز در مرکز بهداشت نزدیک محل زندگی فرد به صورت رایگان انجام میشود.

مننژیت
یک بیماری عفونی که مخصوصا" نوع باکتریال آن یکی از نگران کننده ترین بیماریهای عفونی است که همه گیری آن میتواند همه جمعیت را متاثر کند.
راه انتقال
شایعترین راه انتقال، تماس مستقیم فرد با فرد ازطریق قطرات تنفسی منتشر شده از طریق عطسه، سرفه و... میباشد.
علائم بیماری:
تب،سردرد شدید،تهوع واستفراغ واغلب سفتی گردن،گاهی کاهش سطح هوشیاری که با مراجعه به بیمارستان آزمایشات لازم جهت تائید یارد بیماری انجام میگیرد.
مالاریا
مهمترین بیماری انگلی است.اگربیمار درهمان مراحل اولیه مراجعه کند ودرمان شود اغلب بهبود می یابد.اما اگر درمراحل اولیه درمان نشود مخصوصا نوع بدخیم آن می تواند درعرض 24ساعت سریعا پیشرفت کرده وشدید شود.
توجه:
×زنان باردار،کودکان،افراد مسن وافراد غیربومی بیشتر درمعرض ابتلا به مالاریای شدید ومرگ هستند×
درصورت وجود علائم وشرایط زیر:
-سابقه تب،لرز وتعریق به همراه سابقه اقامت ویا مسافرت به مناطق مالاریا خیز(داخل کشور:سیستان وبلوچستان،کرمان ،هرمزگان وخارج کشور:افغانستان،پاکستان و..) در1 سال گذشته وگزش توسط پشه آنوفل،سابقه دریافت خون آلوده یا تزریق مشترک وسابقه ابتلا به مالاریا درگذشته:
به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی محل سکونت خود مراجعه فرمائید.باقرار دادن چند قطره خون از سرانگشتان روی لام وارسال آن به آزمایشگاه نتیجه حداکثر 24 الی 48 ساعت مشخص میشود.انجام آزمایش،ارسال به آزمایشگاه ودرصورت بیماری ،درمان،رایگان میباشد.
بیماریهای منتقله از غذا وآب
بیماری با ماهیت عفونی یا سمی که با مصرف غذا ایجاد میشود.
درصورت مصرف غذای مشکوک ووجودعلائم تب،تهوع واستفراغ،اسهال،گلودرد وعلائم مشکوک دیگربه نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.
التور(وبا)
ازبیماریهای با قابلیت اپیدمی بالا.
علائم وتشخیص
شروع ناگهانی اسهال آبکی شدید بدون درد همراه با تهوع واستفراغ درمراحل اولیه بیماری
پیشگیری ازبیماری
-استفاده از مستراح های بهداشتی
- استفاده از آب لوله کشی درشهرها ودرروستاها جوشاندن آب یا اضافه کردن ترکیبات کلر به آب.
- تهیه غذا با آب سالم،استفاده از غذای پخته کاملا" داغ شده وشستشوی مناسب ظروف با آب سالم
در صورت ابتلا به اسهال در هرسنی، جهت انجام رایگان آزمایش تشخیصی به نزدیکترین مرکز بهداشتی مراجعه کنید.
ایدز
ابتلا به ویروس HIV باعث کاهش قدرت دفاعی بدن میشود که در نهایت بیماری ایدز را بوجود میاورد.
این بیماری از طریق تماس جنسی ، خون و فراورده های خونی آلوده(تزریق مشترک یا تماس اتفاقی با وسایل تزریقی آلوده و ......) واز طریق مادر به جنین منتقل میشود.
در صورت داشتن سابقه رفتارهای پرخطر جنسی ، اعتیاد تزریقی ، نیدل استیک (فرورفتن سوزن الوده و.... به ناحیه ای از پوست) ویا شک به ابتلا به هردلیل میتوان به "مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری" واقع در "ورامین خیابان شهدا روبروی شهرداری" مراجعه نمود و از مشاوره محرمانه وخدمات رایگان این مرکز استفاده کرد.
هپاتیت
هپاتیت ویروسی یکی از عوامل زودرس مرگ انسان است که دارای علائمی از قبیل تب ،درد شکم،تهوع و استفراغ،گاهی بثورات جلدی ،درد و التهاب مفاصل ،زردی و تیره شدن ادرار،درد و حساسیت در قسمت بالا و راست شکم میباشد و راه تشخیص آن انجام آزمایش خون است و در صورت مثبت بودن آزمایش برای بیمار در مرکز بهداشتی درمانی به صورت رایگان پرونده مراقبت تشکیل و خانواده فرد واکسینه میشوند.
راههای انتقال بیماری هپاتیت:
انتقال از مادر به جنین خصوصا در سه ماهه اخر بارداری ،انتقال از راه تماس جنسی و خون و فراورده های خونی آلوده
توجه*
ویروس هپاتیت B به علت مقاومت بالا میتواند به مدت 7تا10 روز در محیط باقی بماند و باعث انتقال بیماری شود.
بیماریهای مشترک بین انسان ودام :
شامل بسیاری از بیماریها مانند تب مالت ، سالک ، تب کریمه کنگو و...می باشد.
تب مالت :بیماری است که انسان و برخی از پستانداران را مبتلا می کند.
علائم: تب ،سردرد، درد عضلانی ،درد مفاصل، کاهش وزن، تعریق شبانه
لذا هر فردی که سابقه مصرف لبنیات غیر پاستوریزه ویا تماس بادام رادارد و دچار علائم ذکر شده در بالا شد حتما" جهت بررسی به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نماید.
لیشمانیوز ها : در شمار بیماریهای مشترک انسان ودام هستند و به صورت ضایعات پوستی (سالک )  احشایی (کالاآزار ) و مخاطی پوستی بروز می کند.
در صورتیکه روی پوست ضایعه به صورت جوش هراه التهاب حاد ظاهر وپس از چند هفته بزرگ ودارای ترشح شد ویا روی پوست پاپول قرمز ظاهر و پس از چند هفته ضایعه بزرگتر و اطراف آن قرمز شد و یا تبدیل به زخم شد حتما" جهت بررسی از نظر سالک به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید . درصورت تشخیص بیماری سالک درمان درمراکز بهداشتی رایگان انجام می شود.
- غیرواگیر
برنامه غربالگری نوزادان :
با هدف بیماریابی بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید، فنیل کتونوری و فاویسم در مراکز بهداشتی درمانی تابعه
*کم کاری مادرزادی تیروئید یکی از علل مهم قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی درنوزادان است .شیوع بالای بیماری در کشوروعوارض جبران ناپذیر مغزی بیماری درصورت عدم تشخیص ودرمان به موقع که جز باغربالگری بیماری قابل پیشگیری نمی باشد،مسئولین وزارت بهداشت رابرآن داشت تابرنامه غربالگری هیپو تیروئیدی نوزادان رادرسطح ملی برنامه ریزی نماید.
با انجام این برنامه زیرساخت مناسبی جهت بررسی ،شناسایی ودرمان هیپوتیروئیدی و به دنبال آن برای بیماریهای فنیل کتونوری و کمبود آنزیم  g6pd     نیز ایجاد شده است.
بیماری فنیل کتونوری :
اختلال آنزیمی در فنیل آلانین هیدروکسیلاز ،درکبد است که مانع تبدیل فنیل آلانین به تیروزین می شود.این گروه بیماری ها بصورت اوتوزوم مغلوب منتقل و بدون درمان باعث عقب ماندگی ذهنی شدید می شود.درحالی که درصورت تشخیص زودهنگام بارعایت رژیم غذایی مناسب ،کودک مبتلا می تواندازنمره هوشی طبیعی بهره مند شود.این نوزادان درهنگام تولد طبیعی هستند وتاچند ماه اول ممکن است علامتی نداشته باشند.بازای هر ماه تاخیر شروع درمان 4نمره از هوش کاهش می یابد.
کمبود آنزیم G6PD :
این آنزیم ضروری برای احیا شدن ماده ای به نام گلوتاتیون است . این ماده درشکل احیاء گلبول قرمز خون رادربرابراکسیده شدن توسط مواداکسیدان حفظ میکند. این اختلال ارثی و وابسته به  x  است.
کمبود این آنزیم یکی ازعلل قابل پیشگیری بستری دربیمارستان است .تزریق خون درزمان حمله لیز اغلب ضروری است.و علاوه بر مشکلات وعوارضی که بیماران راتهدید می کند،بارسنگینی به نظام سلامت کشور نیز وارد می سازد.
عوامل عفونی ،بعضی داروهاو خوردن باقلا می تواند ایجاد حمله لیز شود.
در حال حاضر در شهرستان قرچک مرکز نمونه گیری نوزادان مرکز بهداشتی درمانی امام خمینی و باقرآباد می باشد.
با گرفتن چند قطره خون در سن 3 تا 5 روزگی نوزاد میتوان از صحت وسلامت نوزاد خود مطلع شد. در هنگام مراجعه به این مراکز علاوه برگرفتن نمونه خون آدرس و تلفن از خانواده ها درخواست میشود تادرصورتیکه نوزادی مشکوک به هر کدام ازبیماریهای ذکر شده تشخیص داده شد به خانواده دراولین فرصت اطلاع داده شود.تا جهت انجام مشاوره و سایر آزمایشهای تشخیص قطعی بیماری فراخوان شوند.بعد از تشخیص بیماری نیز تازمانیکه نوزاد تحت درمان در هر کدام ازبیماریها باشد مراکز بهداشتی درمانی طبق دستورالعمل بیماران را پیگیری خواهند کرد.
اجرای برنامه پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی :
تالاسمی شایعترین بیماری ژنتیک ایران است .اگر فردی یک ژن سالم رااز یک والد و یک ژن معیوب رااز والد دیگر به ارث ببرد ،ناقل سالم (مینور)است ،این فرد بیمار محسوب نمی شود.در واقع به کم خونی خفیف مبتلا هستند و زندگی عادی دارنداین افراد از وضعیت خود آگاهی ندارندمگر اینکه آزمایش خون برای  آنها انجام شود.نکته مهم برای این افراد این است که بدانند در صورت ازدواج با فرد مشابه خود (مینور) در هر بارداری 25درصد احتمال دارد که فرزند آنها به تالاسمی ماژور (شدید) مبتلا شود.
نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور درشش ماه اول زندگی علامتی ندارد وعلایم به تدریج شروع شده به صورت کم خونی ،رنگ پریدگی ،ضعف و بیقراری ،بی اشتهایی و عدم افزایش وزن بروز میکند.سپس کبد وطحال بزرگ شده و تغییرات استخوانی باعث ایجاد چهره خاص در بیماران می شود.و معولا" پس از سال اول تولد وابسته به خون می شوند.
برنامه کشوری پیشگیری از بروز تالاسمی از سال 1376 آغاز شد.
درحال حاضر آزمایشهای غربالگری تالاسمی درکل کشور سازمان دهی شده اند و شناسایی ناقلان رااز میان زوجینی که درحال انجام اقدامات برای ازدواج هستند ،انجام می دهند.
شبکه های بهداشت زوجین تالاسمی شناسایی شده ای را که باوجود مشاوره بازهم ازدواج می کنند  تحت پوشش خود قرار داده و آنها رادر خصوص نحوه استفاده ازروشهای پیشگیری از بارداری تا اطمینان از تکمیل مراحل تشخیص قبل از تولد ( آزمایشات ژنتیک مرحله اول و دوم قبل از 16 هفته بارداری)، همراهی و سپس روش های دائمی پیشگیری از بارداری را به آنها پیشهاد می دهد.

 •  سرطان ها :
 •  از مهترین بیماریهای غیر واگیر هستند که بار عمده ای رابه جامعه تحمیل می کند. سرطان دومین عامل شایع مرگ در کشورهای توسعه یافته و سومین علت مرگ در کشورهای درحال توسعه می باشد.
 • سرطان گروهی از بیماریهاست که بصورت رشد بی رویه و خارج از کنترل تعدادی از سلول ها ایجاد می شوند وحدود صد نوع مختلف هستند.
 • علایم شایع :
 • 1- کاهش وزن غیرقابل توجیه بیش از10درصد وزن در طی شش ماه
 • 2-تب بدون علت
 • 3-تغییر طولانی مدت در اجابت مزاج
 • 4-خونریزی وترشح غیر طبیعی ازواژن
 • 5- خونریزی یا فرورفتگی نوک پستان ،پوست پستان یا توده در پستان
 • 6-وجود غده زیرجلدی بدون درد ودرحال بزرگ شدن
 • 7-زخمی که بهبود نیابد
 • 8-هرگونه تغییر دررنگ واندازه شکل در خال های پوستی
 • 9-سرفه طولانی مدت با یا بدون خلط خونی همراه با کاهش وزن
 • 10-سیری زودرس و کاهش اشتها به همراه کاهش وزن
 • 11-خشونت صدا
 • عوامل خطرابتلا به سرطان ها:
 • *مصرف دخانیات
 • *مصرف الکل
 • *رژیم غذایی
 • *افزایش وزن
 • *سبک زندگی کم تحرک
 • *عوامل ژنتیکی
 • *عوامل آلودگی های محیطی شغلی غذاو پرتوهای یون ساز
 • *عوامل پزشکی مثل برخی داروها و اشعه درمانی ها
 • *ابتلا به سایر بیماریها مثل عفونت های مزمن
 • در حال حاضر در نظام سلامت آموزش جهت عموم در مورد سرطان ها وهمچنین غربالگری بعضی از سرطانه ها مثل سرطان دهانه رحم انجام میشود و درنهایت 
 • پیگیری، جمع آوری، ثبت کامپیوتری و ارسال آمار مبتلابان به سرطان به وزارت بهداشت انجام می شود.

آسم :
آموزش و غرباگری در خصوص پیشگیری از آسم در مدارس وافراد در معرض خطر این بیماری .
دیابت : دیابت به عنوان شایعترین بیماری ناشی از اختلال متابولیسم در سال های اخیر رو به افزایش است .
در حال حاضر غربالگری دیابت در سطح اول در خانه های بهداشت روستایی جهت کلیه افراد بالای 30 سال انجام می شود.

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
شبکه بهداشت و درمان شهرستان قرچک 
آدرس : قرچک - باقراباد - خیایان اصلی جنب مجتمع یاس سفید
تلفن : 36164989
پست الکترونیک : gharchak@sbmu.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.